فیبروآدنوم چیست؟

فیبروآدنوم (Fibroadenoma) به توده های خوش خیم ناشی از رشد بیش از حد سلوهای پستان ،در بافت پستان گفته می شود، که این توده ها می تواند به صورت تک یا به تعداد بسیار زیادی باشند. اگر اندازه‌ی این توده ها کوچک باشند ممکن است فرد متوجه حضور آن‌ها نشود. همچنین ممکن است تعداد متعددی از توده های  فیبروآدنوما در بافت سینه دیده شوند.

فیبروآدنوم ها توده های سفت و قابل حرکت در سینه هستند که گاها لمس می شود که با انجام سونوگرافی قابل تشخیص میباشد..

در حقیقت برای تشخیص دقیق و قطعی یک جراح پستان باید به سونوگرافیست اعتماد داشته باشد تا براساس تشخیص آن بتواند این اطمینان را به فرد بدهد که مشکلی برای او پیش نخواهد آمد. جالب است بدانید که اکثریت جراحان دنیا توصیه می نمایند که به منظور تشخیص توده فیبروآدنوم به سونوگرافیست پستان هر شش ماه یک بار مراجعه نمایند.

اگر در پستان خود توده لمس کردید سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا تحت معاینه و سپس سونوگرافی و در سنین بالای 35-40 سال تحت مامخوگرافی نیز قرار گیرید.

علائم فیبروآدنوما

معمولاً فیبروآدنوما یک توده‌ی گرد و تقریباً سفت است که در زیر بافت سینه حس می‌شود و معمولاً علائم زیر را دارد:

گرد و مشخص است و از بافت اطراف خود سفت‌تر به نظر می‌رسد

به آسانی زیر پوست جابه‌جا می‌شود

ایجاد درد نمی‌کند

ممکن است یک یا چند بافت فیبروآدنوما را در یکی از سینه‌ها یا هردو سینه‌ی خود داشته باشید.

اگر این علائم را دارید به پزشک مراجعه کنید:

توده‌ی جدیدی در سینه حس می‌کنید

تغییرات جدید در بافت سینه تان ایجاد شده است

توده‌ای که قبلاً آن را چک کرده‌اید، تغییر اندازه داده یا از بافت اطرافش جدا شده است

آیا فیبروآدنوم خطرناک است؟

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، فیبروآدنوم یکی از شایع ترین بیماری های پستان در زنان است که خوش خیم بوده و سرطانی نیست. در صورتی که زنان وجود توده ای را در سینه خود احساس نمایند که با لمس کردن حرکت می کند، باید به وجود فیبروآدنوم مشکوک شوند.

فیبروآدنوم را در دو نوع ساده و کمپلکس دسته بندی می کنند. احتمال ابتلا به سرطان در افراد مبتلا به فیبروآدنوم ساده ناچیز است. اما افراد مبتلا به فیبروآدنوم مختلط ممکن است در آینده به سرطان سینه مبتلا  شوند. البته لازم به ذکر است که در چنین صورتی می توان از طریق جراحی توده ها را خارج  و از بروز سرطان سینه جلوگیری نمود.

درمان فیبروآدنوم با چکاپ های دوره ای

درمان توده های خوش خیم پستان همچون فیبروآدنوم اگر اندازه ای کوچک و زیر دو سانتی متر داشته باشد، از فرد درخواست می شود که هر شش ماه یکبار به پزشک مراجعه نماید تا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد تا سایز توده بررسی گردد و روند رو به رشد نداشته باشد.

به طور مثال در صورت آنکه هر شش ماه یکبار فرد تحت معاینه و بررسی قرار گیرد و توده ای با اندازه 11 میلی متر داشته باشد و این توده پس از بررسی دوره ای از لحاظ سایز و فرم ارزیابی می شود.در صورت افزایش سایز قابل توجحه
(بیش از 20 درصد در هر بعد)اقدامات دیگر نةیر بیوپسی را باید مد نظر داشت

نمونه برداری و برداشتن توده های فیبروآدنوم

در صورت آنکه طی بررسی و چکاپ های دوره ای مشخص گردید که توده با تغییر سایز همراه بوده و جز توده های هستند که رشد سریع دارند نگران کننده خواهند بود. لذا در چنین مواقعی نمونه برداری از  توده های پستان انجام می گردد.

گفتنی است که انتخاب و انجام هر کدام از این اقدام درمانی جهت بهبود بیمار وابسته به صلاح دید جراح پستان و شرایط بیمار خواهد بود. لازم به ذکر است برداشتن توده های پستان به دو صورت جراحی و غیر جراحی می باشد.

بهترین مرکز سونوگرافی پستان – نمونه برداری ( بیوبسی پستان CNB – وکیوم بیوبسی) در تهران

برای انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی در تهران چند نکته را به شما متذکر می شویم:

  • پرسنل آن دارای تجربه و اعتبار کافی باشد.
  • رعایت نکات بهداشتی و نظافت را مورد توجه قرار دهند.
  • مجهز به کلیه تجهیزات به روز اقدام به انتخاب مرکز نمایید.

انجام سونوگرافی پستان و نمونه برداری پستان ( بیوبسی پستان – CNB – وکیوم بیوبسی) در مرکز سونوگرافی آوا (واقع در نرسیده به میدان تجریش ابتدای خیابان ولیعصر بن بست سرشار پلاک 3 طبقه 5 واحد 20 با کادر مجرب ( دکتر خانم) ) بدون معطلی سونوگرافی برای خانم ها و آقایان توسط  کادر مجرب ماهر این مرکز ( خانم دکتر هدیه اکبری و خانم دکتر سونا اکبری کیا ) انجام میشود. ( محله ها نزدیک مرکز سونوگرافی : زعفرانیه – محمودیه – فرشته – نیاوران – کامرانیه – دزاشیب – خیابان ولیعصر – خیابان شریعتی – دربند – درکه – توچال – مقدس اردبیلی – جماران- جام جم – ولنجک – آصف- قلهک – پارک وی – پل رومی – جردن – نلسون ماندلا – باغ فردوس – تجریش – میدان تجریش – ده ونک – میدان ونک- پاسداران )

سونوگرافی آوا در ایام تعطیل با هماهنگی و در ایام عید نوروز 1401 به طور کامل باز آماده ارائه خدمت میباشد.

بدون نسخه پزشک سونوگرافی در مرکز سونوگرافی آوا انجام میشود.

طرف قرارداد با بیمه تامین اجتماعی ،بیمه خدمات درمانی، بیمه البرز، بیمه تجارت نو ، بیمه سامان ، بیمه سینا و بیمه رازی ، …….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *