غربالگری بارداری ( مرحله اول NT- مرحله دوم (آنومالی اسکن و اکوی قلب جنین))

همه چیز در باره سونوگرافی آنومالی اسکن (غربالگری جنین – NT- NB – ان تی)
سونوگرافی انومالی اسکن (غربالگری جنین – NT- NB – ان تی) یک تکنیک تصویربرداری بدون ضرر و اشعه و ایمن است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر جنین در رحم استفاده می‌ کند . تصاویر سونوگرافی جنین می تواند به پزشک کمک کند تا رشد و پیشرفت کودک را ارزیابی نموده و بر بارداری نظارت داشته باشد . در برخی موارد سونوگرافی از جنین برای ارزیابی مشکلات احتمالی یا کمک به تایید تشخیص نیز استفاده می شود .
اولین سونوگرافی ان تی و غربالگری جنین معمولاً در سه ماهه اول بارداری بین هفته 11 تا 14 بارداری انجام می شود تا علاوه بر تایید بارداری ، تخمین بزند که فرد چه مدت است که باردار می باشد . در صورتی که بارداری بدون عارضه باقی بماند سونوگرافی بعدی معمولاً در سه ماهه دوم معمولا قبل از هفته نوزده ( هفته 18 الی 19 بارداری) و هنگامی که جزئیات آناتومیک جنین قابل مشاهده است ، انجام می‌شود
در صورتی که در سونوگرافی  ان تی و غربالگری جنین مشکلی مشاهده شود ممکن است نیاز باشد که سونوگرافی های پیگیری و آزمایش های تصویربرداری اضافی مانند ام ار آی انجام شود.

سونوگرافی آوا ( واقع در نرسیده به میدان تجریش ابتدای خیابان ولیعصر بن بست سرشار پلاک 3 طبقه 5 واحد 20 با کادر مجرب ( خانم دکتر هدیه اکبری – خانم دکتر سونا اکبری کیا) )

 

انواع سونوگرافی غربالگری جنین

1. سونوگرافی شکمی ( سونوگرافی ان تی NT و غربالگری – آنومالی اسکن)
در این روش ، سونوگرافیست با حرکت دادن مبدل روی شکم سونوگرافی را انجام می دهد .
2. سونوگرافی ارزیابی تخصصی
این نوع سونوگرافی ممکن است در شرایط خاص مانند زمانی که جنین دارای ناهنجاری بوده و یا مشکوک به ناهنجاری می باشد ، انجام می پذیرد.
3. سونوگرافی سه بعدی
این نوع سونوگرافی برای بررسی جنین از نظر ناهنجاری های صورت یا نقص لوله عصبی استفاده می شود.
4. سونوگرافی داپلر
برای بررسی جزئیات مربوط به جریان خون جنین از سونوگرافی داپلر استفاده می شود. شریانهای رحمی جهت ارزیابی فشار شریانهای رحمی مادر برای جلوگیری از فشار خون بارداری ( عدم رشد جنین در ماههای بالا) IUGR نیز توسط کالر داپلر ارزیابی میشود.

5. اکو کاردیوگرافی جنین
این آزمایش ، تصویری دقیق از قلب جنین را نشان می دهد و ممکن است برای تایید یا رد یک نقص مادرزادی در قلب استفاده شود .

دلایل انجام سونوگرافی غربالگری ( NT- NB  و آنومالی اسکن)
‏سونوگرافی در سه ماهه اول برای ارزیابی اندازه جنین ، محل بارداری ، تعیین تعداد جنین و تخمین زمان بارداری (سن حاملگی) انجام می شود. این نوع سونوگرافی همچنین می‌تواند برای غربالگری ژنتیکی در سه ماهه اول و همچنین غربالگری برای ناهنجاری های رحم یا دهانه رحم نیز استفاده شود.
در سه ماهه دوم یا سوم سونوگرافی استاندارد برای ارزیابی چندین ویژگی بارداری از جمله آناتومی جنین انجام می شود . این روش معمولاً بین هفته های ۱۸ تا 19 بارداری انجام می‌شود ، با این حال زمان این سونوگرافی ممکن است به دلایلی مانند چاقی که می‌تواند تجسم جنین را محدود کند ، تغییر کند .
در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری ، سونوگرافی ممکن است در صورت نیاز به پاسخ یک سوال خاص و بررسی بیشتر نیاز باشد به عنوان مثال برای ارزیابی رشد جنین و تخمین حجم مایعات آمنیوتیک ممکن است انجام شود
یکی دیگر از دلایل انجام سونوگرافی غربالگری برای تعیین محل بارداری می باشد در برخی موارد ممکن است جنین در خارج از رحم در لوله فالوپ ایجاد شود.
همچنین در صورتیکه مادر دارای عوارضی مانند خونریزی و موارد دیگر باشد ممکن است انجام سونوگرافی برای تعیین علت آن به پزشک کمک کند.

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی غربالگری جنین (آنومالی اسکن)

با توجه به نوع سونو گرافی ممکن است از فرد خواسته شود مایعات زیادی بنوشید یا از ادرار کردن قبل از سونوگرافی جنین خودداری کند.
در صورت داشتن سونوگرافی شکمی باید پوشیدن لباسهای گشاد و شل را در نظر بگیرید تا بتوانید شکم خود را به راحتی در معرض دید سونوگرافیست قرار دهید . بهتر است نوشیدنی شیرین همراه خود داشته باشید.
در طول انجام سونوگرافی غربالگری جنین چه اتفاقی می‌افتد؟
برای انجام سونوگرافی شکمی جنین ، فرد بر روی یک تخت قرار می گیرد و شکم خود را در معرض دید قرار می دهد . سونوگرافیست ژل مخصوصی را بر روی شکم فرد اعمال می کند که این امر باعث افزایش هدایت امواج صوتی و از بین ‌بردن هوا بین پوست و مبدل می شود ، سپس سونوگرافیست مبدل را بر روی شکم به جلو و عقب حرکت می‌دهد. امواج صوتی که از استخوان ها و سایر بافت ها منعکس می شوند در مانیتور به تصاویر مبدل می گردند
سونوگرافیست آناتومیک جنین را اندازه گیری می کند ، اما ممکن است برای مستند سازی ساختارهای مهم تصاویر خاصی را چاپ یا ذخیره کند که به احتمال زیادی نسخه‌هایی از برخی تصاویر به شما نیز ارائه داده می شود.
بسته به موقعیت جنین و مرحله رشد او ممکن است بتوانید صورت ، دست ، انگشتان ، بازوها و پاهای او را ببینید.‌
پس از انجام سونوگرافی می‌توانید ژل باقی‌ مانده از روی بدن خود را پاک کرده و مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید.

سونوگرافی آوا ( واقع در نرسیده به میدان تجریش ابتدای خیابان ولیعصر بن بست سرشار پلاک 3 طبقه 5 واحد 20 با کادر مجرب ( خانم دکتر هدیه اکبری – خانم دکتر سونا اکبری کیا) )

نتایج سونوگرافی غربالگری جنین
به طور معمول سونوگرافی از جنین این اطمینان را ایجاد می کند که جنین در حال رشد است و این رشد به صورت طبیعی می باشد. نتیجه سونوگرافی در همان روز آماده شده و می توانید آن را به پزشک خود ارائه دهید .

آیا انجام سونوگرافی در دوران بارداری ایمن است؟

درست است که تمام اقدامات پزشکی ممکن است با ریسک همراه باشند ، اما هیچ گونه مدارک و شواهدی وجود ندارد که ثابت کند انجام سونوگرافی قبل از تولد برای مادر یا جنین خطرناک بوده و به آنها آسیب می رساند . زیرا در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نشده و این روش توسط یک پزشک متخصص سونوگرافی انجام می پذیرد. سونوگرافی آوا ( واقع در نرسیده به میدان تجریش ابتدای خیابان ولیعصر بن بست سرشار پلاک 3 طبقه 5 واحد 20 با کادر مجرب ( خانم دکتر هدیه اکبری – خانم دکتر سونا اکبری کیا) )

بهترین مرکز سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول ( NT – NB ) و آنومالی اسکن در تهران

برای انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی آنومالی در تهران چند نکته را به شما متذکر می شویم:

  • پرسنل آن دارای تجربه و اعتبار کافی باشد.
  • رعایت نکات بهداشتی و نظافت را مورد توجه قرار دهند.
  • مجهز به کلیه تجهیزات به روز اقدام به انتخاب مرکز نمایید.

انجام سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول( NT – NB ) و آنومالی اسکن در مرکز سونوگرافی آوا ( واقع در نرسیده به میدان تجریش ابتدای خیابان ولیعصر بن بست سرشار پلاک 3 طبقه 5 واحد 20 با کادر مجرب ( خانم دکتر هدیه اکبری – خانم دکتر سونا اکبری کیا) )بدون معطلی توسط  کادر مجرب ماهر این مرکز ( دکترخانم ) انجام میشود. ( محله ها نزدیک مرکز سونوگرافی : زعفرانیه – محمودیه – فرشته – نیاوران – کامرانیه – دزاشیب – خیابان ولیعصر – خیابان شریعتی – دربند – درکه – توچال – مقدس اردبیلی – جماران- جام جم – ولنجک – قلهک – پارک وی – پل رومی – جردن – نلسون ماندلا – باغ فردوس – تجریش – میدان تجریش – ده ونک – میدان ونک- پاسداران )

سونوگرافی آوا در ایام تعطیل با هماهنگی و در ایام عید نوروز1401 به طور کامل باز آماده ارائه خدمات سونوگرافی جنرال – نوزادان – اطفال – آنومالی اسکن – غربالگری مرحل اول و دوم – غربالگری سه ماه اول بارداری ( سونوگرافی NT- NB )میباشد.

طرف قرار دارد با بیمه ها – بیمه البرز – بیمه سینا – بیمه سامان – بیمه تجارت نو – بیمه رازی – بیمه ما – بیمه بانک کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *