رحم دو شاخ چیست؟

تعریف رحم دوشاخ:

در حالت طبیعی یک حفره رحم متصل به دو لوله فالوپ و یک سرویکس و یک واژن وجود دارد . رحم دوشاخ یا رحم قلبی شکل ، یکی از انواع ناهنجاری های مادرزادی رحم است که به جای یک حفره رحمی واحد ، دو حفره رحم وجود دارد .این دو حفره در پایین به هم راه دارند و به یک واژن متصل می شوند.البته ممکن است یکی از شاخ ها عملکرد نداشته باشد . همانند رحم طبیعی ، دو لوله رحمی و دو تخمدان سالم نیزوجود دارد.

علایم رحم دوشاخ:

بسیاری از خانمهایی که رحم دوشاخ یا قلبی شکل دارند اصلا اطلاعی از وجود این مشکل ندارند و ممکن است حتی دوران بلوغ و یا دوران بارداری بدون مشکلی داشته باشند. اما برخی دیگر ممکن است به عللی مانند نازایی ، خونریزی غیر طبیعی رحم ، زایمان زودرس یا سقط مکرر به متخصص زنان مراجعه کنند و در حین اقدامات تشخیصی رحم  ، رحم دوشاخ تشخیص داده شود.

بهترین روش تشخیص رحم دوشاخ :

رحم دوشاخ ممکن است در سونوگرافی ،عکس رنگی رحم  ، MRI و یا حین عمل جراحی لگن ، لاپاراسکوپی و یا حتی سزارین  تشخیص داده شود. اگر در هیستروسالپنگو گرافی ، رحم دوشاخ یا قلبی شکل گزارش شود به علت تشخیص افتراقی با رحم سپتوم دار باید جهت تشخیص قطعی ، لاپاراسکوپی انجام شود. در واقع بهترین روش تشخیص رحم دو شاخ ، لاپاراسکوپی می باشد.

بارداری با رحم دوشاخ :

مطالعات نشان داده که رحم دو شاخ در باروری زنان  تاثیر منفی ندارد.خانمهایی که با وجود رحم دوشاخ باردار می شوند ممکن است دوران باداری طبیعی و بدون هیچ مشکلی داشته باشند اما برخی ممکن است به عوارضی دچار شوند. به دلیل فرم رحم و نحوه قرار گرفتن جنین و محدودیت چرخش جنین در رحم دچار عوارض بارداری مانند محدودیت رشد داخل رحمی جنین ، قرار گرفتن جنین با پا ( بریچ ) ، و زایمان زودرس شوند.در مواردی هم ممکن است سقط اتفاق بیفتد.

ایا رحم دوشاخ باعث نازایی می شود؟

رحم دوشاخ هیچ تاثیر منفی بر باروری فرد ندارد و باعث نازایی نمی شود زیرا عملکرد تخمدان ها طبیعی است. بنابراین جای هیچ نگرانی در این خانمها از نظر قابلیت باروری نیست. ولی به هر حال اگر در عکس رنگی رحم ، رحم دوشاخ تشخیص داده شد ، قبل از اقدام به بارداری ، با مراجعه به بهترین پزشک فوق تخصص نازایی ، از نظر فضای حفره رحم و اقدامات لازم ، مورد بررسی قرار گیرید.

ای وی اف با رحم دوشاخ:

در مواردی که قرار است برای زوج نابارور ای وی اف انجام شود ، بهتر است یک جنین منتقل شود. پزشک فوق تخصص نازایی جنین را به یکی از شاخ های رحم که عملکرد و فضای بهتری دارد منتقل می کند.در زمان بارداری نیز در صورتی که نارسایی دهانه رحم وجود نداشته باشد نیازی به سرکلاژ نیست. 

سونوگرافی سه بعدی روش تشخیصی دقیق برای ارزیابی رحم دو شاخ میباشد که توسط پروب مخصوص سه بعدی میباشد. سونوگرافی آوا مجهز به جدید ترین پروب سه بعدی شرکت سامسونگ میباشد که از دقت بالایی برخوردار است.

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی

برای انجام سونوگرافی چطور آماده بشم؟

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی موضوع مهمی می باشد. برخی از مهمترین آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی که مراجعین محترم حتما باید قبل مراجعه به سونوگرافی آوا به آن توجه کنید، به شرح زیر می باشد :

  • در مواردی که نیاز به پر بودن مثانه است قبل از عزیمت به سونوگرافی آوا، چند لیوان آب و یا چای میل بفرمایید و مثانه خود را تخلیه نفرمایید.
  • طوری زمان بندی نمایید که در صورت معطلی کوتاه یک ربع دچار فشار مثانه و ناراحتی نشوید. در صورت نیاز به نوشیدن آب و یا چای در داخل سونوگرافی آوا، امکانات پذیرایی از شما عزیزان مهیا می باشد.

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟ 

در طول سونوگرافی رحم و تخمدان ها، شما روی تخت مخصوص سونوگرافی دراز کشیده و لباس خود را بالا می زنید. پس متخصص سونوگرافی با استفاده از ژل مخصوص سطح شکم شما را می پوشاند و با استفاده از پروب سونوگرافی اقدام به تصویربرداری از ناحیه لگن و رحم شما می کند. تصاویر ثبت شده  و ریپورت پرینت گرفته میشود و به دست شما سپرده میشود تا نزد پزشک متخصص زنان و زایمان  خود ببرید .

پروسه سونوگرافی  در سایر انواع سونوگرافی نیز یکسان است. فقط در طول سونوگرافی ترانس واژینال ، شما لازم است لباس های خود را با گان مخصوص عوض کنید و پاهای خود را در وضعیت مناسب برای قرارگیری پروب سونوگرافی در واژن قرار دهید.

خواندن نتایج سونوگرافی

خواندن سونوگرافی رحم و تخمدان ها و فهمیدن نتایج آن چگونه است؟

نتیجه سونوگرافی به طور واضح و خوانا در اختیار شما قرار میگیرد و براحتی میتوانید از نتیجه سونوگرافی آگاه شوید.

بهترین مرکز سونوگرافی برای رحم و تخمدان هادر تهران

برای انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی در تهران چند نکته را به شما متذکر می شویم:

  • پرسنل آن دارای تجربه و اعتبار کافی باشد.
  • رعایت نکات بهداشتی و نظافت را مورد توجه قرار دهند.
  • مجهز به کلیه تجهیزات به روز اقدام به انتخاب مرکز نمایید.

انجام سونوگرافی رحم و تخمدان هادر مرکز سونوگرافی آوا ( واقع در نرسیده به میدان تجریش ابتدای خیابان ولیعصر بن بست سرشار پلاک 3 طبقه 5 واحد 20 با کادر مجرب ( دکتر خانم) )بدون معطلی سونوگرافی برای خانم ها و آقایان توسط  کادر مجرب ماهر این مرکز ( خانم دکتر هدیه اکبری و خانم دکتر سونا اکبری کیا ) انجام میشود. ( محله ها نزدیک مرکز سونوگرافی : زعفرانیه – محمودیه – فرشته – نیاوران – کامرانیه – دزاشیب – خیابان ولیعصر – خیابان شریعتی – دربند – درکه – توچال – مقدس اردبیلی – جماران- جام جم – ولنجک – آصف- قلهک – پارک وی – پل رومی – جردن – نلسون ماندلا – باغ فردوس – تجریش – میدان تجریش – ده ونک – میدان ونک- پاسداران )

سونوگرافی آوا در ایام تعطیل با هماهنگی و در ایام عید نوروز 1401 به طور کامل باز آماده ارائه خدمت میباشد.

انجام سونوگرافی بدون نسخه پزشک مقدور است.

طرف قرارداد با  بیمه بانک کشاورزی – بیمه تامین اجتماعی ،بیمه خدمات درمانی، بیمه البرز، بیمه تجارت نو ، بیمه سامان ، بیمه سینا و بیمه رازی ، …….

صدور معرفی نامه آنلاین بیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *