بقایای بارداری:

بقایای بارداری:

اصطلاح بقایای بارداری به بافت های باقی مانده از جفت و یا جنین گفته می شود که بعد از سقط جنین طبیعی یا برنامه ریزی شده، یا زایمان زودرس یا حتی به موقع در حفره رحم می مانند.

دلایل باقی ماندن جفت و بقایای حاملگی پس از زایمان طبیعی:


گاهی تمام محصولات  دفع نشده و مقداری از آن به عنوان بقایا در رحم باقی می ماند که دلایلی برای آن ذکر شده از جمله:
 1-آتونی رحم: آتونی رحم حالتی است که انقباضات رحمی کم و یا متوقف می شود و رحم توانایی جدا کردن جفت و بقایای حاملگی را از رحم ندارد و در این وضعیت مقداری از جفت و یا بقایای حاملگی در رحم باقی می ماند.
2-در صورتی که چسبندگی جفت ایجاد شود بقایای حاملگی به طور کامل از رحم خارج نمی شوند. زمانی که جفت به جای اینکه در لایه های اولیه بچسبد در لایه های عمیق تر رحم بچسبد، چسبندگی جفت ایجاد می شود. یکی از علت هایی که باعث می شود جفت به رحم بچسبد تشکیل جفت در قسمت جلویی رحم و پشت برش سزارین قبلی می باشد. حتما پزشک باید بارداری را از نظر چسبندگی بررسی کند
 3-جفت ممکن در رحم گیر بیافتد یعنی جفت از دیواره رحم جدا شود اما در پشت گردنه رحم که نیمه بسته است گیر بیافتد. ممکن است ماما بند ناف را به آرامی بکشد و جفت به راحتی خارج شود اما در بعضی مواقع ممکن است بند ناف نازک باشد و بند ناف پاره شود و جفت دورن رحم باقی بماند و ممکن است با یک انقباض رحمی جفت به راحتی از رحم جدا و از طریق واژن خارج شود

علائم باقی ماندن بقایای بارداری پس از سقط جنین در سه ماهه اول بارداری:

  • خونریزی رحمی  طول کشیده
  • درد ناحیه لگنی
  • تب
  • حساس شدن رحم
  • احساس فشار و ناراحتی در پایین شکم

تشخیص بقایای بارداری:

 تشخیص بقایای بارداری با سونوگرافی ترجیحا ترانس واژینال انجام میشود در این روش محل بقایای بارداری در رحم ،سایز و حجم بقایا و میزان عروق خونی بقایا مورد ارزیابی قرار میگیرد.درجه بندی بقایا از انواع بدون عروق خونی (grade=0) تا انواع پرخون (grade=3) متغیر میباشد.اهمیت درجه بندی میزان بقایا ، تعیین طرح درمانی میباشد.در انواع grade3 اقدامات درمانی نظیر ساکشن و یا کورتاژ میبایست در بیمارستان و یا کلینیک مجهز انجام گردد.

چگونه برای سونوگرافی ترانس واژینال  آماده شویم؟

اگر قرار باشد که سونوگرافی از روی شکم انجام شود باید قبل از انجام سونوگرافی  مثانه شما پر باشد. در نتیجه قبل از انجام سونوگرافی به میزان زیادی آب بنوشید و چند ساعت قبل از آزمایش ادرار نکنید. خالی بودن مثانه باعث می شود تصاویر دقیقی از سونوگرافی حاصل نشود.

 آمادگی لازم برای سونوگرافی واژینال خالی بودن مثانه است و بیمار قبل از مراجعه به اتاق سونوگرافی نیاز است مثانه خود را خالی کند.

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟ 

در طول سونوگرافی  واژینال  ، شما روی تخت مخصوص سونوگرافی در حالت معاینه زنان  دراز میکشید.

در طول سونوگرافی ترانس واژینال ، شما لازم است لباس های خود را با گان مخصوص عوض کنید و پاهای خود را در وضعیت مناسب برای قرارگیری پروب سونوگرافی در واژن قرار دهید.

در سونوگرافی ترانس واژینال بر خلاف سونوگرافی روتین شکمی که پروب سونوگرافی بر روی شکم شما قرار میگیرد، پزشک سونوگرافی پروب مخصوص و باریکی که با کاور استریل پوشیده شده است  را به اندازه 5-7 سانتی متر در داخل واژن قرار میدهد.

روش های درمان بقایای بارداری :


-استراحت و انتظار
ابتدا پزشک به مدت یک تا دو هفته منتظر می ماند تا جنین سقط شده به صورت طبیعی از واژن خارج شود
پزشکان معتقدند که بهترین راه برای خروج جنین مرده به صورت طبیعی می باشد و کمترین آسیب را به مادر می رساند. در صورتی که خونریزی بیشتر از 14 روز طول کشید پزشک روش های دیگر را تجویز و پیگیری می کند.
راه حل دارویی
پزشک برای خارج شدن محتویات حاملگی قرص های واژینال پروستاگلاندین را تجویز می کند که موجب خارج شدن بقایای حاملگی می شود.
 کورتاژ و ساکشن
خارج کردن محتویات باقی مانده در رحم به وسیله ی کورتاژ که در این روش معمولا بی حسی موضعی انجام می شود در روش کورتاژ دهانه رحم به آرامی باز می شود و بافت های باقی مانده با روش ساکشن خارج می شوند.
در روش ساکشن پزشک یک لوله ی پلاستیکی توخالی را در دهانه ی رحم قرار می دهد و بافت های باقیمانده را با استفاده از مکش خارج می کند. در روش قدیمی کورتاژ، پزشک با استفاده از وسیله‌ای شبیه قاشق‌، به آرامی بافت‌های جنین را از دیوارۀ رحم جدا و از رحم خارج می‌کند.
خارج کردن بقایای حاملگی معمول کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و کل عمل در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.
در برخی موارد، اگر سقط جنین در سه ماهۀ دوم اتفاق افتاده باشد، ممکن است نیاز به عملی به نام اتساع و تخلیه باشد که در این حالت علاوه بر ساکشن، لازم است پزشک با استفاده از فورسپس و ابزارهای بیشتر، نسبت به جدا کردن و خارج کردن بافت اقدام کند .

چه مدت بعد از سقط جنین می‌توانید باردار شوید؟

بعد از سقط جنین چرخه قاعدگی شما دوباره فعال می‌شود. تخمک گذاری، هنگامی که یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود، بطور معمول در روز چهاردهم چرخه قاعدگی 28 روزه اتفاق می‌افتد. این بدان معناست که احتمالاً فقط دو هفته پس از سقط جنین تخمک گذاری خواهید داشت. به عبارت دیگر، اگر رابطه جنسی محافظت نشده فقط دو هفته بعد از عمل داشته باشید، حتی اگر هنوز دوره‌ای نداشته‌اید، از نظر جسمی امکان پذیر است که دوباره باردار شوید. با این حال، همه یک چرخه 28 روزه ندارند، بنابراین زمان دقیق می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از خانمها بطور طبیعی چرخه قاعدگی کمتری دارند. این بدان معنی است که ممکن است آنها فقط هشت روز پس از عمل، تخمک گذاری را شروع کنند و حتی زودتر باردار شوند. اینکه قبل از تخمک گذاری چه مدت زمان می‌گذرد نیز بستگی به این دارد که طول بارداری شما قبل از سقط جنین تا چه حد بوده است. هورمون‌های بارداری می‌توانند چند هفته پس از انجام عمل در بدن شما بمانند. با این کار تخمک گذاری و قاعدگی به تعویق می‌افتد.

در صورتی که قصد بارداری دارید وجنین  شما به صورت ناخواسته سقط شده باشد بهتر است با  فاصله  حداقل 3-6 ماه بعداز سقط اقدام به بارداری نمایید.

چگونه برای سونوگرافی بقایای بارداری آماده شویم؟

قبل از انجام سونوگرافی  مثانه شما باید پر باشد. در نتیجه قبل از انجام سونوگرافی به میزان زیادی آب بنوشید و چند ساعت قبل از آزمایش ادرار نکنید. خالی بودن مثانه باعث می شود تصاویر دقیقی از سونوگرافی حاصل نشود.

سونوگرافی بقایای بارداری چگونه انجام می شود؟ 

در طول سونوگرافی بقایای بارداری  ، شما روی تخت مخصوص سونوگرافی دراز کشیده و لباس خود را بالا می زنید. پس متخصص سونوگرافی با استفاده از ژل مخصوص سطح شکم شما را می پوشاند و با استفاده از پروب سونوگرافی اقدام به تصویربرداری از ناحیه لگن و رحم شما می کند. تصاویر ثبت شده  و ریپورت پرینت گرفته میشود و به دست شما سپرده میشود تا نزد پزشک متخصص زنان و زایمان  خود ببرید .

پروسه سونوگرافی بقایای بارداری  در سایر انواع سونوگرافی نیز یکسان است. فقط در طول سونوگرافی ترانس واژینال ، شما لازم است لباس های خود را با گان مخصوص عوض کنید و پاهای خود را در وضعیت مناسب برای قرارگیری پروب سونوگرافی در واژن قرار دهید.

خواندن نتایج سونوگرافی بقایای بارداری

خواندن سونوگرافی بقایای بارداری و فهمیدن نتایج آن چگونه است؟

نتیجه سونوگرافی به طور واضح و خوانا در اختیار شما قرار میگیرد و براحتی میتوانید از نتیجه سونوگرافی آگاه شوید.

بهترین مرکز سونوگرافی برای بقایای بارداری در شمال تهران

برای انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی در تهران چند نکته را به شما متذکر می شویم:

  • پرسنل آن دارای تجربه و اعتبار کافی باشد.
  • رعایت نکات بهداشتی و نظافت را مورد توجه قرار دهند.
  • مجهز به کلیه تجهیزات به روز اقدام به انتخاب مرکز نمایید.

انجام سونوگرافی بقایای بارداری – ترانس واژینال – رحم و تخمدان ها در مرکز سونوگرافی آوا ( واقع در نرسیده به میدان تجریش ابتدای خیابان ولیعصر بن بست سرشار پلاک 3 طبقه 5 واحد 20 با کادر مجرب ( دکتر خانم) )بدون معطلی سونوگرافی برای خانم ها و آقایان توسط  کادر مجرب ماهر این مرکز ( خانم دکتر هدیه اکبری و خانم دکتر سونا اکبری کیا ) انجام میشود. ( محله ها نزدیک مرکز سونوگرافی : زعفرانیه – محمودیه – فرشته – نیاوران – کامرانیه – دزاشیب – خیابان ولیعصر – خیابان شریعتی – دربند – درکه – توچال – مقدس اردبیلی – جماران- جام جم – ولنجک – آصف- قلهک – پارک وی – پل رومی – جردن – نلسون ماندلا – باغ فردوس – تجریش – میدان تجریش – ده ونک – میدان ونک- پاسداران )

سونوگرافی آوا در ایام تعطیل با هماهنگی و در ایام عید نوروز 1401 به طور کامل باز آماده ارائه خدمت میباشد.

انجام سونوگرافی بدون نسخه پزشک مقدور است.

طرف قرارداد با  بیمه بانک کشاورزی – بیمه تامین اجتماعی ،بیمه خدمات درمانی، بیمه البرز، بیمه تجارت نو ، بیمه سامان ، بیمه سینا و بیمه رازی ، …….

صدور معرفی نامه آنلاین بیمه تکمیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *