انواع عفونت پستان:

عفونت پستان:

پستان از چندین غده و مجرا تشکیل شده است که به نوک سینه و ناحیه رنگی اطراف آن موسوم به آرئول منتهی می شود. مجاری حامل شیر به بافت زیرین پستان گسترش می یابد. اینها در طول شیردهی بعد از بچه دار شدن یک زن با شیر پر می شوند. وقتی دختری به سن بلوغ می رسد، تغییر هورمون ها باعث رشد مجاری و افزایش رسوبات چربی در بافت پستان می شود. غده هایی که شیر تولید می کنند (غدد پستانی) که توسط مجاری شیردهی به سطح پستان متصل می شوند، ممکن است تا ناحیه زیر بغل گسترش پیدا کنند.

عفونت سینه در دوران شیردهی، یکی از مخاطراتی است که دوران شیرین و زیبای شیردهی را دستخوش مشکلات بسیاری می کند. البته لازم به ذکر است که عفونت سینه که در اصطلاح ماستیت نیز نامیده می شود، منحصرا مربوط به زنانی که شیردهی از طریق پستان را انجام می دهند نیست و زنان در سایر دوران زندگی و مردان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

بر طبق آمارهای به دست آمده، ده درصد از مادران شیرده به عفونت یا ماستیت سینه در سه ماه اول شیردهی مبتلا می شوند. عفونت سینه در دوران شیردهی اغلب با درد و سوزش فراوان، قرمزی، التهاب و در برخی از موارد حتی تب و لرز و علائم شبه آنفولانزا نیز همراه می شود.

اما شایع ترین علامت آن قرمزی پستان و تب و لرز و درد شدید است. در ادامه علائم ماستیت سینه با جزئیات بیشتر شرح داده می شود.

عفونت های پستانی به دو گروه تقسیم می شوند:

زمان شیردهی

مادران شیرده در دو زمان محتمل به دچار شدن به آبسه پستانی هستند:

 • بعد از اولین حاملگی و در ماه اول شیردهی

کافی نبودن اطلاعات مادر در این دوران سبب ایجاد این عفونت می شود. به دلیل کافی نبودن بهداشت نوک پستان ها، احتمال آسیب بیشتر است به همین دلیل است که اکثر آبسه ها مربوط به این دسته می باشند.

 • در زمان گرفتن فرزند خود از شیر

علت ایجاد این دسته از آبسه های پستانی، تجمع شیر است.

در زمانی غیر از دوران شیردهی

این گروه بر اساس محل آبسه به دو دسته تقسیم‌ می شوند:

 • آبسه مرکزی

این عفونت که مرتبط با مجاری پستان است درهاله پستان بروز می یابد. این دسته از آبسه ها در صورت عدم درمان می توانند منجر به مرگ شوند.

توجه کنید که سیگار می تواند یک ریسک فاکتور برای این نوع آبسه باشد.

 • آبسه محیطی

این نوع عفونت معمولا در سنین بالاتر دیده شده و شیوع کمتری نیز دارند. ناگهان در خانم های یائسه بدون هیچ بیماری زمینه ای به وجود می آید. علت قطعی آن هنوز مشخص نشده ولی برخی از تحقیقات نشان داده است که اتساع مجاری پستان می تواند علت این عفونت باشد.

آبسه هایی که در زمان غیرشیردهی ایجاد می شوند تنوع باکتریایی بیشتری دارند.

آبسه پستان

بخشی از علائم عفونت باکتریال پستان شامل موارد زیر است:                              

 • بزرگ شدن پستان فقط از یک طرف
 • توده پستان
 • درد پستان
 • تب و علائم شبیه آنفولانزا‌‌‌‌‌‌،‌‌‌ ‌از جمله حالت تهوع و استفراغ
 • خارش
 • ترشحات نوک پستان (ممکن است حاوی چرک باشد)
 • تورم‌‌‌‌‌‌،‌‌‌ ‌حساسیت و گرما در بافت پستان
 • قرمزی پوست
 • گره‌های لنفاوی حساس و بزرگ شده در زیر بغل در همان طرف

راه های پیشگیری از آبسه پستانی:

 • شستن نوک پستان پس از هر بار شیردهی
 • استفاده از پماد هایی مانند ویتامین آ و د و یا دارو های موضعی برای نرم کردن نوک پستان پس از شیردهی
 • عدم استفاده از پارچه هایی که سبب اذیت پستان می شوند.
 • نوک پستان نباید توسط کودک جویده یا گاز گرفته شود
 • استفاده از لباس زیر نخی

روش تشخیص ماستیت در شیردهی:

سونوگرافی روش بدون اشعه و بی خطر برای ارزیابی بیماری های پستان در دوران شیردهی میباشد.

علایم ماستیت به صورت التهاب در بافتهای بینابینی پستان و التهاب در اطراف مجاری در سونوگرافی مشهود است.

به خصوص در صورت شک به وجود آبسه همزمان سونوگرافی روشی دقیق برای ارزیابی می باشد.

همچنین در صورت وجود آبسه و تجمع چرک در بافت پستان با کمک استفاده از سونوگرافی میتوان محل دقیق آبسه را مشخص نموده و تخلیه آبسه به طور کامل تحت گاید سونوگرافی مقدور میباشد.

در صورتیکه تشخیص ماستیت به صورت بالینی داده شده باشد ولی ماستیت مقاوم به درمانهای معمول آنتی بیوتیکی باشد نیز میتوان از سونوگرافی برای ارزیابی بیماری زمینه ای مستعد کننده به ماستیت ئ همچنین برای رد توده زمینه ای کمک کننده میباشد.

نحوه انجام سونوگرافی پستان:

سونوگرافی پستان توسط پزشک متخصص انجام شده و از بیمار خواسته می شود لباس را بالا کشیده و جواهرات را باز کرده سپس ژلی مخصوص روی سینه کشیده می شود و با پروب سونوگرافی شروع می شود همزمان پزشک تصویر بافت های سینه را در مانیتور مشاهده می کند. اغلب این نوع سونوگرافی 10 تا 15 دقیقه طول خواهد کشید. جواب به سرعت در اختیار بیماران قرار می گیرد.

این سونوگرافی ها  نیاز به آمادگی خاصی ندارد و در  مرکز سونوگرافی آوا توسط کادر مجرب خانم انجام می شود.

( سونوگرافی آوا واقع در نرسیده به میدان  تجریش ابتدای خیابان ولیعصر – بین بست سرشار پلاک 3 واحد 20 با کادر مجرب خانم  ( خانم دکتر هدیه اکبری – خانم دکتر سونا اکبری کیا))

بهترین مرکز سونوگرافی تخصصی جهت بررسی پستان الاستو اسکن پستان نمونه برداری پستان بیوبسی سوزنی بیوبسی وکیوم در تهران

برای انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی پستان – نمونه برداری پستان – بیوبسی سوزنی CNB – بیوبسی وکیوم – الاستو اسکن پستان توسط پزشک خانم در تهران چند نکته را به شما متذکر می شویم:

 • پرسنل آن دارای تجربه و اعتبار کافی باشد.
 • رعایت نکات بهداشتی و نظافت را مورد توجه قرار دهند.
 • مجهز به کلیه تجهیزات به روز اقدام به انتخاب مرکز سونوگرافی خوب نمایید.

انجام سونوگرافی  پستان – سونوگرافی الااستو اسکن – سونوگرافی بیوبسی پستان CNB –  بیوبسی وکیوم در مرکز سونوگرافی آوا واقع در نرسیده به میدان تجریش ابتدای خیابان ولیعصر بن بست سرشار پلاک 3 طبقه 5 واحد 20 با کادر مجرب ( خانم دکتر هدیه اکبری – خانم دکتر سونا اکبری کیا )بدون معطلی توسط  کادر مجرب ماهر) این مرکز توسط دکترخانم انجام میشود.

 (نزدیک به موقعیت های:  زعفرانیه – محمودیه – فرشته – نیاوران – کامرانیه – دزاشیب – خیابان ولیعصر – خیابان شریعتی – دربند – درکه – توچال – مقدس اردبیلی – جماران- جام جم – ولنجک – قلهک – پارک وی – پل رومی – جردن – نلسون ماندلا – باغ فردوس – تجریش – میدان تجریش – ده ونک – میدان ونک- پاسداران- آصف)

سونوگرافی آوا در ایام تعطیل با هماهنگی و در ایام عید نوروز 1401 به طور کامل باز آماده ارائه خدمات سونوگرافی جنرال – نوزادان – اطفال – آنومالی اسکن – غربالگری مرحل اول و دوم – غربالگری سه ماه اول بارداری ( سونوگرافی NT- NB ))میباشد.

طرف قرار دارد با بیمه های تامین اجتماعی – خدمات درمانی – سلامت ایرانیان –  – بیمه البرز – بیمه سینا – بیمه سامان – بیمه تجارت نو – بیمه رازی – بیمه ما – بیمه بانک کشاورزی

سونوگرافی آوا با کادر مجرب ( خانم دکتر سونا اکبری کیا – خانم دکتر هدیه اکبری) متخصص رادیولوژی با فلوشیپ پستان در خدمت شما عزیزان میباشد.

برچسب هاآیا سونوگرافی خطر دارد- سونوگرافی پستانبیوبسیدکتر اکبریدکتر اکبری کیادکتر سونادکتر سونا اکبری کیادکتر هدیهدکتر هدیه اکبریسوزن بیوبسیسونوگرافیسونوگرافی ایام تعطیلسونوگرافی ایام عیدسونوگرافی ایام عید 1401 بازسونوگرافی ایام عید بازسونوگرافی ایام عید نوروز 1401 بازسونوگرافی باغ فردوسسونوگرافی پستان آقایانسونوگرافی پستان اطفالسونوگرافی تجریشسونوگرافی تجریش خانمسونوگرافی جمارانسونوگرافی خانمسونوگرافی خوبسونوگرافی دربندسونوگرافی دزاشیبسونوگرافی دکتر اکبریسونوگرافی زعفرانیهسونوگرافی شریعتیسونوگرافی عالیسونوگرافی عید 1401 بازسونوگرافی عید نوروز 1401 بازسونوگرافی فرشتهسونوگرافی محمودیهسونوگرافی مقدس اردبیلیسونوگرافی نیاورانسونوگرافی ولنجکسونوگرافی ولیعصر, وکیوم بیوبسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *