کیسه زرده - سونوگرافی آوا

در پست قبلي گفتيم كه اولين نشانه باردارى در سونوگرافى ، رويت كيسه حاملگى است. بعد از آن همين طور كه كيسه حاملگي رشد ميكند ، ساختار ديگرى درون آن شكل ميگيرد به نام كيسه زرده كه اصطلاح پزشكى آن Yolk sac ناميده ميشود.
کیسه زرده چیست؟
در اوایل بارداری ، کیسه زرده به عنوان منبع تغذیه برای جنین در حال رشد عمل می کندو اولین ساختاری است که درون کیسه حاملگی قابل مشاهده ميشود .
کیسه زرده به شكل یک حلقه سفید درون كيسه حاملگى مشاهده ميشود. زمان ديده شدن كيسه زرده بين هفته ٥/٥ تا ٦ باردارى است.

کیسه زرده تا زمان تشكيل و تكامل جفت، تغذیه جنین در حال رشد را تأمین می کند. به همین دلیل است ديده شدن كيسه زرده ،نشان دهنده سلامت بارداری است.

ديده نشدن كيسه زرده در زمان مقرر به چه معناست؟
همان طور كه گفتيم بين هفته ٥/٥ تا ٦ باردارى بايد كيسه زرده در داخل ساك حاملگى قابل مشاهده باشد.
✅ ديده نشدن كيسه زرده در اين زمان ميتواند به معنى توقف تكامل باردارى باشد.
✅ گاهی اوقات ، عدم مشاهده کیسه زرده در سونوگرافی در این مرحله از بارداری می تواند به معنای محاسبه اشتباه سن حاملگی باشد. كه ممکن است در صورتی رخ دهد که در به خاطر سپردن اولين روز آخرین قاعدگی خود دچار اشتباه شده اید یا دوره های قاعدگی شما نامنظم بوده است. در اين موارد صبر ميكنيم و سونوگرافى را يك هفته بعد تكرار ميكنيم. يا اگر سونوگرافى به روش شكمى انجام شده باشد، از سونوگرافى ترانس واژينال كمك ميگيريم.
#سونوگرافی_بارداری#اولين_سونوگرافي_بارداري#اولين_سونوگرافي_ضربان_قلب_جنين#سونوگرافى_nt#سونوگرافى_آنومالى#سونوگرافى_آوا

خانم های دکتر هدیه اکبری و دکتر سونا اکبری کیا متخصصین سونوگرافی بارداری، در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی آوا در میدان تجریش آماده انجام سونوگرافی های مرتبط با جنین هستند.