پولیپ اندومتر

پولیپ های رحم ضایعاتی عمدتا بيضى شكل هستند که به دیواره داخلی رحم متصل می شوند و به داخل حفره رحم آويزان هستند. رشد بیش از حد سلول ها در پوشش داخلی رحم (اندومتر) منجر به تشکیل پولیپ رحم می شود که به آن پولیپ آندومتر نیز می گویند. این پولیپ ها معمولا غیر سرطانی (خوش خیم) هستند، اگرچه برخی از آنها می توانند سرطانی باشند یا در نهایت به سرطان تبدیل شوند (پولیپ های پیش سرطانی).
اندازه پولیپ های رحم از چند میلی متر – بزرگتر از یک دانه کنجد – تا چندین سانتی متر – اندازه یک توپ پينگ پونگ یا بزرگتر متغیر است. آنها توسط یک پایه بزرگ یا یک ساقه نازک به دیواره رحم می چسبند.

بيمار ممکن است یک یا چند پولیپ رحم داشته باشد. آنها معمولا در داخل رحم باقی می مانند، اما گاهی اوقات، از طریق دهانه رحم به داخل واژن می لغزند.

⭕️ علائم و نشانه های پولیپ رحم عبارتند از:

خونریزی قاعدگی نامنظم – برای مثال، داشتن دوره های مکرر و غیرقابل پیش بینی با مدت و سنگینی متغیر
✅ خونریزی بین دوره های قاعدگی
✅ دوره های قاعدگی بیش از حد سنگین
✅خونریزی واژينال بعد از یائسگی
✅ ناباروری
✅ برخی از زنان فقط خونریزی خفیف یا لکه بینی دارند. دیگران بدون علامت هستند.

⭕️ علت ها:
به نظر می رسد عوامل هورمونی در این امر نقش دارند. پولیپ های رحم به استروژن حساس هستند، به این معنی که در پاسخ به استروژن خون رشد می کنند.

⭕️ عوامل خطر:
عوامل خطر برای ایجاد پولیپ رحم عبارتند از:

✅ قبل از یائسگی یا بعد از یائسگی
✅ داشتن فشار خون بالا
✅چاقى
✅ مصرف تاموکسیفن، دارویی برای درمان سرطان سینه

⭕️عوارض
پولیپ رحم ممکن است با ناباروری مرتبط باشد. اگر پولیپ رحم دارید و نمی توانید بچه دار شوید، برداشتن پولیپ ممکن است به شما امکان باردار شدن را بدهد، اما داده ها قطعی نیستند.

⭕️ تشخيص:
روش تشيخصى اصلى سونوگرافى است كه بهتر است به روش ترانس واژينال باشد.
سونوهيستروگرافى يا سونوگرافى با تزريق سالين روش ديگرى با دقت بسيار بالاست كه با جزييات بيشتر امكان بررسى ايجاد ميكند. اين روش سونوگرافى در مطب انجام ميشود.نياز به امادگى خاصى ندارد و اگر توسط فرد با تجربه انجام شود دردى نخواهد داشت.

#پوليپ_رحم#پوليپ_آندومتر#سونوهيستروگرافی#سونوگرافى_با_سالين
#sis